CLANEK

 

Moimir Papalescu & The Nihilists mají třetí album

Podvědomí, humor, tajemství, fyzická stránka hudby, popkultura... Nihilisti jsou zpět tak, jak to máme rádi. Po více než sedmnácti letech je tu třetí album skupiny Moimir Papalescu & The Nihilists s názvem "Mystery Women in the Acid Pools".

 

Trio od svých počátků ve své tvorbě mísí elektroniku, post-punk, psychedelii, disco a mnoho dalších žánrů. Tuto linii Nihilisti drží i na novém albu a ukazují, že neztratili nic ze svého dravého a experimentálního stylu. Album vydává Indies Scope ve spolupráci s labelem Drug Me Record. Fanoušci se mohou těšit na speciální sérii jarních koncertů u příležitosti vydání nahrávky a to v pražské Roxy (13.3.), plzeňském divadle Pod Lampou (15.3.) a brněnské Flédě (6.4.).Alba "Analogue Voodoo" (2004) a "Lewis Neptune" (2006) byly na dlouhou dobu jediné nahrávky kapely. Když už se zdálo, že se po Nihilistech definitivně zavřela voda, vrátila se kapela na pódia i s novými singly, které jsou součástí aktuálního alba. "Tak uběhlo pár let, máme spousty nových hudebních zkušeností, trochu jiný způsob spolupráce i přístup a naše hudební vlivy se posunuly nebo spíš obohatily, ale zároveň stále stavíme na stejných základech,” sděluje o nové desce Hank. "Jinak nová deska je podle mého mnohem více taneční než předchozí alba, což mám já osobně moc rád, ale je to takový tanec na okraji propasti.” Nahrávka je místy výbušnina, místy cukrkandl a často hustá mlha, ve které se leckdo ztratí beze stopy. Zpěvačka Sonja k tomu dodává: "Já to vidím jako psychedelicky dystopické taneční album :)”

Moimir Papalescu


Nihilisti byli vždy postavení na kontrastu odlišných osobností zakládajících členů. Ten se promítá i do celé tvorby a nechybí ani ve skladbách na "Mystery Women in the Acid Pools". A jak přiznává Hank, napětí mezi odlišnými osobnostmi dělá Nihilisty unikátní kapelou: "Miluju tohle naše míchání pocitů a nálad. Temná poloha u mě vždy přechází v humornou a naopak, neexistuje u nás "čistý" pocit, ani styl. Vždycky mě zajímalo jen to, kde se tyhle extrémy setkávají. Ale je to o vyvolávání otázek, rozhodně ne odpovědí. Ostatně o tom je přece skutečná umělecká tvorba.” 

Moimir Papalescu


Kapela se vrátila zároveň na pódia. A tahle jízda chutná všem. Jak kapele, tak fanouškům. Sonja přiznává, že ji to náramně baví: "Návrat k první nihilistické sestavě nás tří nám dává velký tvůrčí prostor, který si já osobně celkem užívám. Naživo s námi vystupuje Petr Venkrbec, uvidíme, jestli mu jeho časové možnosti dovolí absolvovat i všechny koncerty v roce 2024.” Jedno je ale jisté, první koncert je pět dní po vydání alba v Roxy a bude to zážitek. "Energie a nasazení bude myslím tradičně v našem stylu... takže maximální, :)” avizuje Hank. 

Seznam koncertů:

Moimir Papalescu


Bio:

Skupina Moimir Papalescu & The Nihilists vznikla v létě roku 2003. Založili jí Mirek Papež známý pod pseudonymem Moimir Papalescu (Gun Dreams, Magnetik, Papalescu2, Die Alten Maschinen, Vanessa), La Petite Sonja (Kill The Dandies!) a Hank J. Manchini (Kill The Dandies!, Rány Těla, Thee Lazy Eyes). Dalšími členy byli pak v minulosti i Petr Venkrbec a Vratislav Placheta. Mezi hlavní hudební vlivy patří taková seskupení jako Cabaret Voltaire, Suicide, nebo třeba The Fall. První album s názvem "Analogue Voodoo" vydala skupina u společnosti X Production/Manipulation Records v roce 2004. Za něj pak získali cenu Anděl v žánrové kategorii Elektronická a taneční hudba. Později se spojili s berlínským producentem a majitelem labelu Pale Music Steve Morellem. Ve spolupráci s ním vydali roku 2005 singl obsahující píseň "Summer Deviation" doplněný o remixy od Sunshine, Steve Morella, či Marca Lanziho. Druhé album "Lewis Neptune" skupina vydala v roce 2006. Po delší odmlce v roce 2023 kapela vydává singly s názvy "Jerry The Lizard", "Interspieces Love" a "Call Me Hank" a zároveň se vrací na pódia. V březnu 2024 pak vychází u labelů Indies Scope / Drug Me Records třetí album s názvem "Mystery Women in the Acid Pools". 

 

foto: Anna Baštýřová, archiv

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016