Česká premiéra unikátního hudebního klání Red Bull Soundclash mezi skupinami Tata Bojs a Monkey Business v pátek 16. dubna začne ve 22 hodin. Dveře klubu SaSaZu v Praze Holešovicích ale budou otevřeny už od 20 hodin. Chcete-li získat ideální místo pro podporování vašeho favorita, přijďte raději včas. Vítěz bude znám o půlnoci, mejdan ovšem pojede až do svítání.
Program Red Bull Soundclash:
20:00 Začátek - Klub otevřen a vy jste vítáni pro rozehřátí a získání ideálního místa. 22:00 Warm Up - Každá z kapel zahraje své 3 písně. 22:30 Cover - Vybraný cover song zahrají obě kapely ve své vlastní verzi. 22:45 Take Over - Jedna kapela začne hrát svou píseň a druhá ji musí dohrát po svém. 23:05 Clash - Kapely zahrají své písně ve 3 odlišných žánrech. 23:30 Wild Card - Každá z kapel zahraje se svým do poslední chvíle utajovaným hostem. 23:45 Finále - Vyhlášení vítěze a závěrečný song. 24:00 Afterparty - DJ a párty až do svítání.
Tata Bojs a Monkey Business za sebou mají týdny tvrdého treninku. Pás pro vítěze bude brát jen jedna kapela. Něco takového tady nebylo od boxerského utkání mezi Muhammadem Alim a Joe Frazierem v roce 1971, tak si to nenechte ujít!
Rozhodčí, soudce, sudí, arbitr - a vedle toho ještě moderátor a povzbuzovač. Takový bude úkol Tomáše Hanáka, jenž se 16. dubna 2010 v klubu SaSaZu postaví mezi kapely Tata Bojs a Monkey Business, které se utkají o vavříny v prvním tuzemském hudebním klání Red Bull Soundclash! A nejen obě skupiny se na tento notovražedný boj pilně připravují...
Proč jste se zrovna vy rozhodl ujmout vysoce odpovědné role moderátora a sudího v historicky prvním hudebním klání Red Bull Soundclash mezi kapelami Tata Bojs a Monkey Business?
Osobně se společností Red Bull spolupracuji již delší dobu; tohle nebude první akce, kterou pro ní budu moderovat. A nebudu ani zastírat, že je mi Red Bull sympatický - už třeba jen proto, nakolik pomohl při posledních velkých povodních, aniž by svou finanční podporu medializoval. Takže když jsem byl osloven, zda bych se nechtěl ujmout role rozhodčího, možná spíš soudce, nebál bych se říct dokonce arbitra tohoto hudebního klání, musím se přiznat, že jsem byl opravdu potěšen. Ačkoliv nejsem příznivcem bojových sportů a brutálních zápasů, nefandím boxu, ani karate, tak mě velice láká možnost postavit se do arény, v níž budou soupeřit dvě vrcholná hudební tělesa, což skýtá neodolatelnou možnost až divadelní stylizace do úlohy nadpozemského sudího. Už samotná poloha mezi bojujícími muzikantskými titány přímo vyzývá k hecování rozvášněných šiků oddaných přívrženců jednotlivých idolů, tím spíše k žertovaní, možná i k lehkému ironizování vypjaté amosféry. Už teď se usmívám v předzvěsti toho, co se 16. dubna v klubu SaSaZu odehraje.
Co vás osobně na myšlence hudebního klání Red Bull Soundclash nejvíce zaujalo?
Nápad - nic takového tady ještě nikdy nebylo! A hned za nápadem vykukuje mírumilovnost - podle spolehlivých informacích mých blíže nejmenovaných zdrojů přistupují obě kapely k vzájemnému klání s lehkým srdcem. Nepochybuji, že jejich srdeční sval naplňuje i určitý kus bojovnosti, ale jsem si jist, že jim půjde v první řadě o dobrou zábavu. Finanční aspekt v případě této akce můžeme ponechat stranou a soustředit se na vítězství, kterého nepochybně touží dosíci obě skupiny, ale jsem přesvědčen, že půjde o takový druh vítězství, ke kterému poražená kapela úspěšnější formaci ještě zahraje slavnostní fanfáru. Poběží tedy o líté sportovně-hudební klání, ale zároveň velmi mírumilovné.
V případě tohoto ojedinělého hudebního klání půjde v České reublice o premiéru, ve světě však má tato akce již patřičný zvuk - stejně tak tamní moderátoři už měli dost času osvojit si triky, kterak vyhecovat publikum k co nejhlasitějším projevům, protože právě ryk fanoušků rozhodne o vítězné kapele. Studoval jste zahraniční videa nebo sázíte na nenapodobitelnou českou osobitost?
Jsem první vlašťovkou v tomto novém projektu a ta je vždycky originální. Samozřejmě, že ve svém věku třiapadesáti let už neumím hecovat zcela upřímně, takže celé mé vystoupení bude lehoučce stylizované, ale protože jde o souboj dvou mimořádných kapel, které navíc zcela nepochybně nasadí ve všech kolech své nejtěžkotonážnější hitovky, jsem bytostně přesvědčen, že každý výkon obou kapel bude publikem spravedlivě a bouřlivě oceněn, protože bez ohledu na příslušnost ke klubovým barvám uslyší každý návštěvník SaSazu naprosto skvělou hudbu. Já osobně mám stejně rád jak Mankáče, tak Tatáče, takže i pro mě bude nesmírně zajímavé sledovat, jak bude hudba obou souborů u posluchačů působit na první signální - zda třeba chytlavý, až taneční rytmus vyzraje nebo převýší například momentální kultivovanost soupeřovy skladby. Už proto se na toto klání mimořádně těším - přinejmenším stejně, jako obě kapely.
Nakolik pečlivě jste se připravoval na roli moderátora, který musí mít v malíčku veškeré muzikologické údaje týkajících se obou soupeřícíh kapel?
Samozřejmě, že už studuji veškerá fakta o obou kapelách - jejich historii, hráčské obsazení, údaje o jejich nástrojích, přezdívky a záliby jednotlivých členů, jejich oblíbené barvy a jídla. V pauzách mezi jednotlivými písněmi je zkrátka třeba o něčem hovořit, dlouho bych asi nevystačil s prostými větami typu: "A nyní si dámy a pánové počkáme, s čím přijde další kapela..." Má současná příprava na hudební klání v SaSaZu tedy vedle sběru a učení se údajů o kapelách spočívá i ve verbální formě, tedy jakémsi naplnění třetí bodu programu. Pokud prvními dvěma body jsou kapely Tata Bojs a Monkey Business, pak bodem třetím je muž, jenž stojí mezi nimi - Tomáš Hanák, Táta Dunkey.
Mimochodem, nebyl jste pro tento nesnadný úkol vybrán i proto, že sám jste nejen moderátorskou superstar, ale i excelentním hudebníkem, jak o tom svědčí mimo jiné i nedávno vydané album s všeříkajícím názvem Tomáš Hanák?
Samozřejmě, že jsem byl nabídkou na moderování akce Red Bull Soundclash polichocen i proto, že si pořadatelé uvědomili, že neodmyslitelně patřím mezi muzikanty. Ale mohu odpřísáhnout, že se v průběhu tohoto soutěžního večera nebudu snažit prosadit s žádnou ze svých skvělých písní. Nikoliv ovšem ze své vrozené skromnosti, ale především proto, že by se mohlo ukázat, že obě hudebně bojující kapely jsou muzikantsky slabší než já, což by ode mě na večeru, který patří jim, nebylo příliš férové.
Skupina Tata Bojs vyrazí do boje o vítězství s rodnou češtinou, soupeřící kapela Monkey Business se bude snažit získat vavříny pomocí světové angličtiny - která ze zbraní bude podle vašeho soudu účinnější?
Těžko předjímat.. Osobně jsem samozřejmě milencem češtiny, navzdory mému nedávnému hrůznému zjištění, že leckteré texty některých špičkových tuzemských kapel vznikají pomocí počítačových programů, tzv. generátorů rýmů! To ovšem v případě jazykově dostatečně invenční kapely Tata Bojs nehrozí. A co se týká anglických textů Monkey Business, tam zase mé jazykové vybavenosti nehrozí, abych porozuměl všem výrazů a slovním hříčkám. Ale snoubení chytlavého refrénu s libozvučností angličtiny, celková atmosféra písní Monkey Business, o strhujícím projevu doktora Rupperta a sametovém hlasu Tonyi Graves ani nemluvě, to všechno je po mém soudu dostatečným vyvážením tohoto drobného jazykového handicapu. A samozřejmě jedním dechem, i když jsem se mezitím třikrát nadechl, dodávám své přesvědčení o tom, že už u nás snad nikdo neoceňuje nějakou kapelu jen proto, že zpívá anglicky. Pevně totiž doufám, že už jsme všichni dávno vyrostli z českých provedení Bítls, kdy se zpívalo: "Klouš jór ajš and aj kiš jů, tumórou aj miš jů..."
Obě kapely si mohou pozvat neomezený počet fanoušků, kteří svým aplauzem rozhodují o vítězi - vy sám jste neuvažoval o podobném způsobu podpory pro své moderátorské vystoupení?
Pochopitelně, že už jsem se věnoval úvahám, jak na vlastní kůži vyzkoušet hlasovací zařízení. A došel jsem k přesvědčení, že nejlépe by tak bylo učinit nějakou vhodnou větou, třeba výkřikem: "Diváci, já vás miluju!" A hned by se vidělo, zda by se sálem rozhostilo rozpačité ticho, či by prostory SaSaZu vyplnil ohlušující jekot nadšení mých oddaných fanoušků. Ale jak je tak narychlo svolat? Dosud se mi totiž daří odolávat vábení facebooku a obdobných sociálních sítí; přece jen jsem starý ročník, poválečný, leč předgagarinovský model. A tak jediným mým příznivcem v klubu, o kterém zatím vím, bude moje žena. Tedy pokud se do té doby nepohádáme a ona mé vystoupení nebude bojkotovat.
Boxeři Muhammad Ali a Joe Fraiser se proti sobě do ringu postavili třikrát. Naposledy 1. října 1975 na Filipínách v Manile a o tom, že zvítězí Ali rozhodl Frazierův trenér Eddie Futch, který zastavil zápas po čtrnáctém kole, když jeho svěřenec už téměř neviděl. České hudební skupiny Monkey Business a Tata Bojs takovou možnost jako legendární boxeři mít nebudou. Žádný trenér jim do pomyslného ringu klubu SaSaZu v Praze 16. dubna 2010 ručník nehodí.
Před svými fanoušky budou muset po lehké zahřívací rozvičce zvládnout členové kapel všech pět kol a o vítězi rozhodnou přímo diváci. Jak? Na výzvu moderátora večera Tomáše Hanáka křikem, pištěním, potleskem, dupáním. Intenzitu projevu zaznamená profesionální, velmi citlivý decibelometr.
"Mankáči a Tatáči" mají za úkol v prvním kole zahrát vybraný cover song ve vlastní verzi. Ve druhém kole začne jedna kapela hrát skladbu a druhá ji musí dokončit po svém. Ve třetím kole musí kapely ukázat, jak zvládnou přetvořit své tři písně do tří odlišných hudebních žánrů. A v posledním kole obě skupiny zahrají píseň s tajným hostem.
Fanoušci Monkey Business a Tata Bojs ať si tedy raději do pátku 16. dubna šetří hlasivky. Aby jejich oblíbenci získali mistrovský pás pro vítěze, budou potřebovat každý decibel. Prozatím se můžete podívat na videa z jiných zemí na: www.redbullsoundclash.cz